FC Steaua Arhiva Forum
Arhiva forumului FC Steaua — conservata in regim doar-citire. Postarea a fost dezactivata. Inapoi la site

Semneaza petitia: "Pentru inchiderea expoziției - The Human Body-

«12»
Lays09.04.2013 21:27
Eu nu stiu cat de comunista e china in momentul de fata. Poate e foarte comunista sau poate nu e deloc. Totusi, nu cred ca ajung sa moara in puscarie oameni care nu-si platesc amenzile sau cei care fura o paine. Ma gandesc, totusi, ca aia care mor sunt criminali inraiti, ucigasi.

 

Nu cred ca la chinezi e ca la nord coreeni.

 

China si-a deschis deja granitele. Anul trecut, din cate stiu, chinezii au bagat vreo 8 miliarde de dolari in turismul mondial.

Pai nu ma refer la sistemul lor in sine, ci la oamenii politici si de ce (presupun eu) sunt ei in stare. Chinezii vor sa prospere si probabil ca si-au dat seama ca nu pot face asta fara sa se adapteze la secolul 21. Nord Coreeni sunt mai incapatanati, ori nu le pasa (la nivel politic ma refer).

 

China poate ca s-a indepartat destul de mult de comunismul tipic, insa nici Romania nu mai e chiar o tara comunista, si, totusi, cei care au puterea de decizie au ramas cam aceiasi. Sau acelasi gen de oameni, mai bine zis.

 

Cat despre expozitia propriu-zisa, eu deocamdata nu am nicio opinie concreta fata de interzicerea sau nu a ei. Inteleg si de ce e fucked up, inteleg si de ce ai vrea sa vezi asa ceva. Eu unu' am vazut cateva poze si nu pot spune ca am ramas marcat. Poate daca le-as vedea pe viu as fi mai revoltat...

Harald10.04.2013 13:29

pozitia muzeului

 

pozitia ministerului educatiei si organizatiilor crestine

 

Se pare ca disputa exista de aproape 10 ani, daca e adevarat ce scrie in articol.

Alexandru H.10.04.2013 14:19

Stiti care e ironia? Inceputurile disectiei si autopsiei stiintifice dateaza din Evul Mediu cand o multime de state europene au decis ca aceste practici sa se faca pe... condamnatii la moarte. Si Biserica Catolica se declarase de acord cu acest lucru. Ma bucur ca ortodocsii, la vreo 700 de ani dupa acele evenimente, inca se declara socati ca folosim cadavrele in scop educativ si stiintific.

drvladyk10.04.2013 14:49

biserica e dogmatica si habotnica, ca de obicei. Daca acel om ar fi fost omorat cu scopul de a fi disecat si aratat unor baieti cu ceafa groasa din Bucuresti pe niscaiva lovele, ok sa protestezi. Dar daca oricum l-au omorat deja, ce mai conteaza ba ce fac cu el? Hai sa nu ne c.. pe noi mai mult decat e cazu. Mie mi-ar placea sa vad expozitia, serios..

Ps eu deja am semnat sa imi ia organe in caz de nevoie, ma doare la basca ce se intampla cu hoitu

 

Ps Alexandrule, apropos de biserica ce zici de vivisectie? Ca au facut si asta cu aprobare de la ....

axl10.04.2013 15:57
Stiti care e ironia? Inceputurile disectiei si autopsiei stiintifice dateaza din Evul Mediu cand o multime de state europene au decis ca aceste practici sa se faca pe... condamnatii la moarte.

Dintre toate statele europene medievale doar Anglia a interzis disectiile si autopsiile, asta pana in secolul XVI.

Surprinzator, biserica catolica nu numai ca a aprobat autopsiile dar a si comandat unele, e celebru cazul gemenelor siameze Joana si Melchiora Ballestero din Hispanola, o caraiba. In 1553, la moartea lor, biserica comanda o autopsie pentru a se determina daca gemenele aveau un suflet sau doua, pentru ca cu astfel de chestii se pare ca se ocupau catolicii in vremurile alea. Cum aveau doua inimi, au concluzionat ca aveau si doua suflete.

florinon17.04.2013 18:01

nu vad de ce vor unii sa inchida aceasta expozitie , mie imi pare chiar educativa . Poate din cauza unor concepte care oamenii le au in cap ( ca na vezi domne' cadavre ) dar nu este normal sa cenzuram tot in tara asta.

drvladyk24.04.2013 10:21
nemilosul24.04.2013 11:12

asta chiar e tare biserica romana doreste inchiderea expozitiei.

In curand o sa se dea lege ca toate cadavrele apartin bisericii romane,ea fiind singura care are voie sa le expuna cu conditia ca acele cadavre sa fie si pupate,pardon moaste nu cadavre.

 

Daca se doreste inchiderea expozitiei ar trebui oprite si adunarile in care se pupa moaste, pentru ca eu sincer vad mult mai daunatoare din punct de vedere igienic si educational puparea unor cadavre decat o expozitie in care se prezinta stintific corpul uman.

 

putin ma intereseaza de unde au venit cadavrele, sunt doar niste bucati de carne/oase.Din partea mea dupa ce mor sa faca ce vor cu cadavru pentru ca oricum nu o sa mai conteze nici cat negru sub unghie.

«12»